BLOG PEWNYCH SPORTU

#3 Po co mi ubezpieczenie OC Trenera?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC dla trenerów i co warto o nim wiedzieć?

 Kontuzje w sporcie nie należą do rzadkości. Przydarzają się zarówno osobom młodszym jak i starszym, amatorom i zawodowcom, osobom trenującym bardzo popularne dyscypliny sportowe (np. siatkówkę czy tenisa) i pasjonatom sportów ekstremalnych. Pracując jako trener, z pewnością sam byłeś ich świadkiem. Jeśli nie chcesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wypadki, które mogą wydarzyć się podczas twojego treningu, wykup ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla trenerów i instruktorów.

 Jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie OC dla trenerów?

 Ubezpieczenia dla trenerów dotyczą niespodziewanych zdarzeń, podczas których w wyniku uchybienia w wykonywaniu czynności zawodowych przez trenera doszło do powstania szkody na osobie lub mieniu. Co to wszystko oznacza w praktyce? Poprzez szkodę na osobie rozumie się utratę zdrowia lub życia oraz utracone korzyści, które poniósł poszkodowany z powodu uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowanym może być zawodnik/klient, który spowodował wypadek, inny zawodnik/klient znajdujący się w pobliżu lub osoba postronna. Szkoda na mieniu dotyczy mniej bolesnych (w sensie fizycznym) wypadków, które jednak mogą sporo kosztować, gdy uszkodzone mienie ma znaczną wartość materialną. Jako profesjonalny trener, który poważnie traktuje swoją pracę i daje z siebie wszystko podczas treningów, możesz mieć wątpliwości, czy problem „uchybienia w wykonywaniu czynności zawodowych” może cię dotyczyć. Niestety, uchybienia mogą zdarzyć się każdemu i nie muszą wcale oznaczać „olewania pracy”. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się wytłumaczyć klientowi zasady wykonywania jakiegoś ćwiczenia, by po chwili zauważyć, że robi je nieprawidłowo, narażając się na kontuzję? Czy nigdy nie spuściłeś z oczu zawodników podczas treningu, nawet na krótką chwilę? Każdy z nas popełnia błędy. Niestety, mogą one sporo kosztować. Ubezpieczenie OC dla trenerów pozwoli ci uniknąć związanych z tym nieprzyjemności.

 Jak wybrać ubezpieczenie OC dla trenerów?

 Teraz gdy wiesz już, że ubezpieczenie OC dla trenerów to nie fanaberia, zastanawiasz się prawdopodobnie, jak wybrać odpowiednie OC dla siebie.  Pierwszą kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę, jest dyscyplina sportowa, którą się zajmujesz. Takie dyscypliny jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, badminton, taniec, pływanie czy joga uważane są za stosunkowo bezpieczne, dlatego stawki za ubezpieczenie OC dla trenerów zaczynają się już od 152 zł za rok.  Wspinaczka sportowa, gimnastyka, czy strzelectwo wiążą się z większym niebezpieczeństwem poważnego uszczerbku na zdrowiu zawodnika, dlatego musisz liczyć się ze stawką ok 200 zł za rok. Trenerzy i instruktorzy sportów ekstremalnych jak sporty walki, speleologia, rugby, wspinaczka wysokogórska z uwagi na najwyższe ryzyko zapłacą najwięcej – ok 250 zł za rok.

Zastanów się również, czy chcesz, by twoje ubezpieczenie obejmowało tylko Polskę, czy również inne kraje. Jeśli twoi zawodnicy biorą udział w zawodach za granicą, warto wykupić ubezpieczenie, które to uwzględnia.

Łukasz Skierczyński

ekspert ds. Ubezpieczeń Sportowych

Sportowiec pełną gębą. Kitesurfing, wspinaczka, bieganie i kalistenika – to jego hobby. Sam jest trenerem piłki nożnej i prowadzi zajęcia z najmłodszymi piłkarzami. W przeszłości trenował również siatkówkę, a w przyszłości…sam jeszcze nie wie, ale chce spróbować każdego sportu! W pracy bardzo skrupulatny i dokładny.

0 komentarzy